Кардинал Йозеф Ратцінгер про піст

  • 05 жовтня 2019, 17:53
Кардинал Йозеф Ратцінгер про піст[У 1984 р.] відомий італійський журналіст Вітторіо Мессорі взяв інтерв’ю в [тодішнього] кардинала Йозефа Ратцінгера, голови Конгрегації Доктрини віри й опублікував його як книгу. Наводжу тут деякі питання й відповіді, які мають стосунок до теми посту.

– Ваше високопреосвященство, явління можуть бути правдиві або неправдиві, а «послання цих Марійних об’явлень» проблемні ще й тому, що заледве, як бачимо, зіставні з деякими «постсоборними поглядами на духовність»…

– Хочу підкреслити (кардинал Ратцінгер перериває питання), що мені не подобаються поняття перед- чи постсоборний. Прийняти їх було б рівноцінним прийняттю деякого розриву в історії Церкви. В «об’явленнях» нерідко відводять особливу роль тому, що зв’язано з тілом (хресні знамення, свячена вода, заклик до посту), однак усе це знаходиться у згоді з Другим Ватиканським собором, який наполягав на єдності людини, а тим самим на воплоченні духа.

– Цей піст, про який Ви згадуєте, займає, як бачиться, одне з центральних місць у багатьох таких «посланнях»…

– Постити – значить приймати для себе принципово важливий аспект християнського життя. Необхідно знову відкрити тілесний аспект віри, і утримання від їжі – один із таких аспектів. Статеві стосунки та їжу відносять до фундаментальних елементів тілесності людини. У наші дні занепад уявлень про дівиство іде пліч-о-пліч із занепадом уявлень про піст. Утрата розуміння й першого, і другого має єдину причину: сучасне згасання есхатологічної напруги, тобто напруження християнської віри в устремлінні до вічного життя. Дівство та періодичне утримання від їжі призначені засвідчити, що на нас чекає життя вічне, ба більше, що воно вже посеред нас і «проминає образ світу цього» (1 Кор. 7: 31). Без дівоцтва й без посту Церква більше не є Церквою, вона асимілюється зі своїм історичним середовищем. І тому нам би було слід звернути увагу на приклад наших братів зі східних церков, видатних учителів – навіть сьогодні – правдивої християнської аскези.

– Ваше високопреосвященство, якщо «тілесні форми вираження» віри в католиків сходять нанівець (зберігаючись, можливо, серед вузької еліти в закритих монастирях), то свою роль у цьому відіграла й позиція інституціональної Церкви: завдяки низці заходів, які пішли з Рима, були полегшені утримання по п’ятницях, нічні чування, час посту, Адвент та інші особливі пісні періоди…

– Так, це правда, однак намірення було правильне. Це було питання того, аби знищити підозри в легалізмі, законництві, спокусі звести релігію до зовнішніх практик. Що, безумовно, залишається в силі, то те, що піст, утримання й інші практики покаяння повинні й надалі бути співвіднесені з особистою відповідальністю людини. Але важливо також і віднайти спосіб повернутися до спільнотового вираження церковного покаяння. Крім того, у світі, у багатьох частинах якого гинуть від голоду, ми повинні знову нести наглядне й колективне свідчення в утриманні від їжі, яке приймається нами добровільно, із любові».

Переглядів 2 069
Додати коментар

Послання Богородиці, Цариці Миру, через візіонерку Мір’яну Драгічевич-Солдо, 2
"Дорогі діти, хто б вам міг краще за мене говорити про любов і біль мого Сина. Я жила з Ним, терпіла з Ним. Проживаючи земне життя, я відчувала біль, тому що була матір’ю. Мій Син любив думки й діла Небесного Отця, істинного Бога. І, як мені говорив, прийшов, щоб вас відкупити. Я свій біль ховала любов’ю, але ви, діти мої, маєте багато питань. Не розумієте болю. Не розумієте, що через Божу любов маєте прийняти біль і зносити його. Його досвідчить кожна людська істота меншою чи більшою мірою. Але з миром в душі і в стані ласки існує надія. Це є мій Син, Бог, народжений від Бога. Його слова є зерном вічного життя. Посіяне в добрих душах, приносить багато плодів. Мій Син зносив біль, тому що взяв на Себе ваші гріхи. Тому ви, діти мої, апостоли моєї любові, ви, які терпите, знайте, що ваші болі стануть світлом і славою. Діти мої, допоки зносите біль, допоки терпите, небо входить у вас і ви всім навколо себе даєте трохи неба та багато надії. Дякую вам”.

Спецтема

Онлайн трансляція...

Переглядів 321 265
11:25, 14-07-2014

ДНІ ДУХОВНОЇ ВІДНОВИ

Показати усі

Фоторепортаж

«    Травень 2025    »
ПнВтСрЧтПтСбНд
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

А Ви були в Меджугор'є?


Травень 2025 (37)
Квітень 2025 (67)
Березень 2025 (66)
Лютий 2025 (39)
Січень 2025 (45)
Грудень 2024 (52)