Головна > О.Славко Барбаріч OFM > Глибокий поклін (о. Славко Барбарич, OFM)

Глибокий поклін (о. Славко Барбарич, OFM)


6-12-2024, 22:03.
Після урочистого співу префації вірні радісно взивають: «Тому, хто приходить». Він є благословенний, посланий Отцем. Він є святий. Йому вигукують осанна, що означає, що слава, честь і благословення належать Агнцю, Який приходить спасти людей.
Усе це фактично є підготовкою до величного моменту, якого вірні зазвичай очікують на колінах. Саме тоді відбувається перетворення, коли священник силою влади, наданої йому священницьким рукоположенням, бере хліб і промовляє слова Первосвященника з Тайної вечері: «Беріть і їжте з цього всі: Це є Тіло Моє, котре за вас буде видане». Потім бере чашу, повторюючи також слова Христа: «Це є чаша Крові Моєї Нового і Вічного Завіту, котра за вас і за багатьох буде пролита на відпущення гріхів». Повторюються слова, якими Сам Христос дає владу Своїм апостолам робити те саме: «Чиніть це на Мій спомин».
Ці урочисті та радісні моменти вітаються серцем вірних у глибокому стані поклоніння, переважно в глибокій тиші та відданні. Перед цією таємницею краще залишитися при виразах захоплення і любові короткими привітаннями настільки, скільки вдячне серце, наповнене любов’ю і бажанням зустрітися, може їх створити. Іноді щось співають, вигукують алилуя чи щось інше доречне, але зазвичай дочікують приходу, нового перемінення, мовчки на колінах. Кожне перемінення є фактично новим втіленням Слова Божого, яке стає живим хлібом і божественним напоєм для нас, грішних.
Я поклоняюся, вірю і люблю Тебе. Щиро вітаю Тебе, Спасе. Ласкаво запрошую!
 
ПРОГОЛОШУЄМО СМЕРТЬ ТВОЮ, ГОСПОДИ
Після перемінення, нового перемінення Сина Божого на вівтарі, священник виголошує: «Тайна віри». Це справді невимовна таємниця. Наші прості дари хліба та вина божественною силою стали божественними дарами. З цього моменту Ісус присутній душею і тілом, божественністю і людськістю. Тут відновлюється Його вмирання, Його смерть і Його воскресіння та проголошується Його прихід. Тому вірні відповідають вигуком: «Проголошуємо смерть Твою, Господи Ісусе, сповідуємо Твоє воскресіння і очікуємо Твого пришестя в славі».
Прихід, про який іде мова, — це славний прихід Ісуса в кінці часів. Таким чином, прийняттям Євхаристії в цей момент торкаємося смерті, за якою наступає воскресіння, яке сповіщає про славний прихід, нашого життя та життя цілої спільноти, життя всього людства, яке ламає межу швидкоплинності смерті і вже беремо участь у вічному житті. Минуще, обмежене, зранене й мертве в нас та навколо нас стає таким чином місцем зустрічі з вічним, нетлінним, прославленим життям.
Звіщаючи смерть Христа, ми, так би мовити, щоденно практикуємо вмирання для гріха і смерті та щодня воскресаємо до нового, оновленого життя, до кращого й красивішого. Страх зникає, надгробний камінь, що закриває життя, відкочується, і життя починається знову. Подолати смерть уже в цьому житті означає мати силу любити і, люблячи, жертвувати собою заради інших. Хто не приймає вмирання, той не здатний жити, і смерть переможе його, знищить його, і він утратить усе, він буде жити в постійному страху й необхідності зберегти своє життя. А хто хоче його зберегти, той його погубить! Однак той, хто хоче жити вільно в цьому світі, зі свободою Божих дітей, повинен умовно дивитися на свою смерть через смерть Христа, і таким чином він знову отримає своє життя в житті Христа й братиме участь у Його прославленій вічності.
Тому момент, коли ми сповіщаємо про смерть і воскресіння Христа, має бути моментом особливого підбадьорення, радості та глибокого спокою. Своєю смертю Ісус Христос перемагає нашу смерть і дає нам нове життя. І тому Божественна Літургія стає для нас, християн, постійним оновленням і відкриттям до життя, якого прагне кожне людське серце.
Повернутися назад